Вберегти себе та свою дитину від ГРВІ – це реально!

Гострі респіраторні вірусні інфекції – це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передачі та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів.

• Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації.
  • Для вірусу притаманні легкість передачі – повітряно-краплинно (при кашлі, чханні, розмові) та достатня стійкість за сприятливих умов.
  • Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.

Прояви грипу у старших дітей:

– початок раптовий з підвищення температури та остуди;

– біль голови, у м’язах, суглобах («ломота у тілі»), очах;

– в’ялість, зниження апетиту;

– з 2-3 дня – сухий, виснажливий кашель, першіння в горлі, чхання, закладеність носа;

Прояви грипу у дітей раннього віку:

– можливий поступовий початок, температура підвищується до субфебрильних цифр (37-38С);

– неспокій, що змінюється на в’ялість;

– відмова від їжі;

– покашлювання, чхання та сопіння носом, що утруднює годування та сон.

Запобігти захворюванню Вашої дитини на ГРВІ (в т.ч. і грип) можливо, застосовуючи заходи неспецифічної та специфічної профілактики. До першої групи належать прості правила поведінки  у період епідемії, зокрема:

• уникайте перебування з малюком у громадських місцях, місцях масового скопичення людей;
  • без нагальної потреби не користуйтеся громадським транспортом, перевагу надавайте прогулянкам на свіжому повітрі;
  • не дозволяйте відвідувати Вас особам навіть з мінімальними ознаками ГРВІ;
  • у відсутності дитини регулярно провітрюйте дитячу кімнату та робіть вологе прибирання;
  • нагадуйте дитині та усім членам родини про необхідність частого миття рук із милом, поясніть небезпеку інфікуваня при терті руками очей, носа;
  • відрегулюйте режим сну та харчування дитини залежно від віку;
  • у харчовому раціоні використовуйте природні джерела вітамінів (свіжі фрукти, овочі), проте не забувайтепро небезпеку алергійних реакцій та вікові обмеження їх споживання   у дітей до 2-річного віку;
  • забезпечте дитині достатню кількість пиття (чаї, негазована мінеральна вода, відвари).

Основою специфічної профілактики є вакцинопрофілактика, основним завданням якої є попередження захворювання на тяжкі форми грипу та ускладнень після нього, є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусу грипу.

найкращий час для проведення вакцинації — напередодні грипозного сезону. Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж всього сезону.

– існують дані, що  у вакцинованих проти грипу дітей рідше спостерігалися епізоди інших ГРВІ;

– вакцинація дозволена дітям, починаючи з 6-місячного віку;

– діти до 5 років є групою підвищеного ризику щодо сприйнятливості до грипу та тяжкого перебігу;

– дозволяється щеплювати жінок в період годування грудьми.

Матеріал підготували: Горенко Н.Б., Гончарук Р.І.